CATEGORY

x
جشن نیایش به پیشگاه «مهر ایزد» ایزد روشنایی و پیمان و درستی و محبت ،

مهرگان گاه اعتدال پاییزی و برابری روز و شب فرخنده باد.

 

 

مهرگان، پس از نوروز مهمترین جشن باستانی ایرانی است که مانند نوروز معمولاً شش روز برگزار میشده (از مهرگان خُردَک یا «عامه» در روز شانزدهم یعنی مهرروز تا پایان «مهرگان بزرگ» یا «خاصه» در روز بیستویکم یعنی رام روز).

مهرگان جشن شکرگزاری ایرانی است که از روزگاران کهن به یادگار مانده است. ماه مهرمنسوب به مهر يا ميترا، ايزد دوستي و پيمان درست است، که خورشيد تابان گردونه اوست. تبار جشن مهرگان به ستایش ایزد مهر و شکرگزاری پیروزی فریدون و کاوه بر ضحاک ستمگر بازمیگردد و آنچنان که فردوسی به ما میآموزد بزرگداشت فریدون بزرگداشت داد و دهش است..

/ فریدون فرخ فرشته نبود/

/ زمُشک و ز عنبر سرشته نبود/

/ به داد و دَهش یافت این نیکویی/

/ تو داد و دهش کن فریدون تویی/

 

 

آیین های جشن مهرگان

 

  • مراسم آفرین خوانی 
  • بخشیدن لباس های تابستانی یا زمستانی
  • سفره مهرگانی
  • موسیقی و پایکوبی های گروهی

 

مردمان در این روز تا حد امکان با جامه‌های ارغوانی (یا دست‌کم با آرایه‌های ارغوانی) برگرد هم می‌آمده‌اند؛ در حالی که هر یک، چند «نبشته شادباش» یا به قول امروزی‌، کارت تبریک برای هدیه به همراه داشته‌اند. این شادباش‌ها را معمولاً با بویی خوش همراه می‌ساخته و در لفافه‌ای زیبا می‌پیچیده‌اند.

آنان پس از خوردن نان و نوشیدنی، به موسیقی و پایکوبی‌های گروهی می‌پرداخته‌اند. سرودهایی از مهریشت را با آواز می‌خوانده و اَرْغُـشت می‌رفته‌اند (می‌رقصیده‌اند). شعله‌های آتشدانی برافروخته پذیرای خوشبویی‌ها (مانند اسپند و زعفران و عنبر) می‌شد و نیز گیاهانی چون هوم که موجب خروشان شدن آتش می‌شوند.

.

سفره جشن مهرگان

 

در میان خوان یا سفره  مهرگانی که از پارچه‌ای ارغوانی رنگ تشکیل شده بوده؛ گل «همیشه شکفته» می‌نهادند و پیرامون آنرا با گل‌های دیگر آذین می‌کردند..

در پیرامون این گل‌ها، چند شاخه درخت گز، هوم یا مورد نیز می‌نهادند و گونه‌هایی از میوه‌های پاییزی که ترجیحاً به رنگ سرخ باشد به این سفره اضافه می‌شد. میوه‌هایی مانند: سنجد، انگور، انار، سیب، به، ترنج (بالنگ)، انجیر، بادام، پسته، فندق، گردو، کُـنار، زالزالک، ازگیل، خرما، خرمالو و چندی از بوداده‌ها همچون تخمه و نخودچی.

 

. دیگر خوراکی‌های خوان مهرگانی عبارت بود از آشامیدنی و نانی مخصوص. نوشیدنی از عصاره گیاه «هَـئومَـه/ هوم» که با آب یا شیر رقیق شده بود، فراهم می‌شد و همه باشندگان جشن، به نشانه پیمان از آن می‌نوشیدند. نانِ مخصوص مهرگان از آمیختن آرد هفت نوع غله گوناگون تهیه می‌گردید. غله‌ها و حبوباتی مانند گندم، جو، برنج، نخود، عدس، ماش و ارزن. دیگر لازمه‌های سفره مهرگان عبارت بود از: جام آتش یا نوکچه (شمع)، شکر، شیرینی، خوردنی‌های محلی و بوی‌های خوش مانند گلاب.

 

 هدف رومی بازار 

رومی بازار ، درراستای بزرگداشت این جشن  بزرگ، تصمیم برآن شد که با ایجاد تخفیف و سرویس ارسال رایگان ، مشتریان خود را در برگزاری این جشنواره همراهی کند.

"درشادی علت باشیم نه شریک"

از شانزدهم تا بیست و یکم مهرماه 1399

7TH -12TH OCTOBER 2020

16% تخفیف و ارسال رایگان

 

لطفا از کد تخفیف MEHR16 استفاده کنید.

WWW.RUMIBAZAAR.COM

 

 

Show Per Page